10 Ocak 2014 Cuma

DEMOKRASİ'NİN DOĞDUĞU YERDE; "DEMOKRASİYE İLK ADIM!.."

DEMOKRASİYE İLK ADIM!..
Kuruluşunun 68. Yılında Demokrat Parti, 46 rûhu ve Adnan Menderes Aydın’da, "Demokrasiye Atılan ilk Adım" konferansında; “8 Ocak 2014 Çarşamba” günü anıldı..
 “Adnan Menderes Demokrasi Platformu” tarafından düzenlenen konferansta konuşan Türk Parlâmenterler Birliği Onursal Başkanı ve eski Devlet Bakanı Hasan Korkmazcan, 7 Ocak 1946 tarihinde kurulan Demokrat Parti'nin Türk siyaset tarihindeki yerini, önem ve değerini anlattı.
(DP Basın Merkezi - 08 Ocak 2013) Demokrat Parti’nin kuruluşunun 68. yıldönümünde Adnan menderes ve Demokrat Parti Aydın’da Adnan Menderes Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen "Demokrasiye Atılan ilk Adım" konferansında anıldı. Konferansta Adnan Menderes ve partisi DP'nin siyasi ve demokrasi tarihindeki yeri ve önemi anlatıldı.
Demokrasi şehidi Adnan Menderes, doğduğu topraklarda Demokrat Parti'nin kuruluş yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıldı. Menderes'in 7 Ocak 1946'ta kurduğu Demokrat Parti'nin Türk siyasi tarihindeki yeri ve önemi, kuruluş yıldönümünde Aydın'da düzenlenen konferansta bir kez daha gözler önüne serildi.
“DARBE, DEMOKRASİ ŞAFAĞINI KARANLIĞA GÖMDÜ”
Adnan Menderes Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen "Demokrasiye Atılan ilk Adım" konulu konferansta konuşan Türk Parlamenterler Birliği Onursal Başkanı ve eski Devlet Bakanı Hasan Korkmazcan, 7 Ocak 1946 tarihinde kurulan Demokrat Parti'nin Türk siyaset tarihindeki önemini anlattı. Demokrat Parti'nin kurulduğu 1946 yılının 'Demokrasinin Şafağı' olarak adlandırıldığını kaydeden Korkmazcan, şunları söyledi:
“7 Ocak 1946’da atılan demokrasi adımı tıpkı Kuvay-ı Milliye gibi, halkımızın tarih boyunca bağımsız ve egemen bir millet olarak ‘kendi iradesini devlet hayatına hakim kılma’ arzusuyla başlamıştır. Biz demokratlar 1946 Şafağı’nda yola çıktık. 1950 yılında iktidar olduk. Demokrasi şafağı maalesef 1960 darbesiyle karanlığa gömüldü. 1960 darbesi demokrasinin katledilmesidir. 1946 Şafağı’nda yola çıkanlar her zor dönemeçte yeniden fazilet yolculuğuna çıkacak enerji, umut, kuvvet ve kudrete sahip oldu.
“DEMOKRASİ SEFERBERLİĞİ BAŞLATMALIYIZ ”
“Bu eserlerimizi 21. yüzyıla da taşımamız gerekiyor. Süreç doğrul yöneltilirse, Türkiye dünya barışının sağlanmasında çok büyük bir rol üstlenecek. Türkiye; İslam dünyası ve Türki cumhuriyetlerin demokratik gelişimlerine katkı sağlıyor. İslam dünyası ve Türki cumhuriyetler dünyanın av sahası olmaktan kurtulduğunda, gerçek dünya barışı o zaman sağlanabilecektir. Türkiye; Atatürk’ün ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesine her zaman gönülden bağlı kalmıştır. İç kavgalarla kaybedecek vaktimiz yok, el birliğiyle demokrasi seferberliği başlatmalıyız..”
Konferansın açılış konuşmasını yapan Adnan Menderes Demokrasi Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şerif Bayındır, demokrasi şehidi Adnan Menderes’i doğduğu topraklarda Demokrat Parti’nin kuruluş yıldönümünde bir kez daha saygıyla andıklarını söyledi.
Adnan Menderes Demokrasi Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şerif Bayındır, konuşmacı eski Bakan Hasan Korkmazcan'a plaket verdi. 

Kaynak (DP) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder